2020 World Junior and U18 Championship Teams Announced!

Posted:

Congratulations to the athletes named to the teams that will represent the U.S. at the World Junior Championships in Oberwiesenthal, Germany and the U18 Scandinavian Championships in Falun, Sweden!! The teams are named based on results from the L.L. Bean U.S. Ski and Snowboard National Championships in Houghton, Michigan. The top 6 athletes based on World Cup scoring of the best 2 or 3 races are named to the team. Full qualification standings are here.

For more details on selection criteria go here: World Juniors Selection Criteria or U18 Selection Criteria.

2020 World Junior Championship Team:
Gus Schumacher- Alaska Winter Stars
Sydney Palmer-Leger- Sun Valley Ski Education Foundation
Johnny Hagenbuch- Sun Valley Ski Education Foundation
Kendall Kramer- Nordic Ski Club of Fairbanks
Luke Jager- University of Utah
Sophia Laukli- Middlebury College
JC Schoonmaker- University of Alaska Anchorage
Novie McCabe- Methow Valley Nordic
Zanden McMullen- Montana State University
Callie Young- Dartmouth College
Ben Ogden- Stratton Mountain School
Mara McCollor- Dartmouth College

1st Alternates- Will Koch (Stratton Mountain School) and Nina Seemann (Stratton Mountain School)
2nd Alternate- Wally Magill (Steamboat Springs Winter Sports Club) and Waverly Gebhardt (University of Vermont)

The trip will be staffed by:
Trip Leader: Bryan Fish (US Ski and Snowboard)
Junior Coach: Bernie Nelson (US Ski and Snowboard)
U23 Coach: Greta Anderson (Crested Butte Nordic Team)
Lead Service: Justin Beckwith (NENSA)
Service Team: Jake Barton (Craftsbury GRP)
Service Team: Jon Filardo (Jackson Hole Ski Club)
Service Team: Paul Smith (Sun Valley Ski Education Foundation)
Service Team: Pat O’Brien (SMS T2)

2020 U18 Championships Team:
Sydney Palmer-Leger- Sun Valley Ski Education Foundation
Will Koch- Stratton Mountain School
Kendall Kramer- Nordic Ski Club of Fairbanks
Wally Magill-Steamboat Springs Winter Sports Club
Nina Seemann- Stratton Mountain School
Peter Hinds- APU Nordic Ski Center
Haley Brewster- Ski and Snowboard Club Vail
Brian Bushey- Green Mountain Valley School
Garvee Tobin- APU Nordic Ski Center
Alexander Maurer- Alaska Winter Stars
Ava Thurston- Mansfield Nordic
Michael Earnhart- Alaska Nordic Racing

1st Alternates- Maggie Druckenmiller (Nordic Ski Club of Fairbanks) and Walker Hall (Methow Valley Nordic)
2nd Alternates- Annie McColgan (Mount Bachelor Ski Education Foundation) and Finn Sweet (Craftsbury Nordic Ski Club)

The trip will be staffed by:
Trip Leader: Bernie Nelson (U.S. Ski & Snowboard)
Coach / Service: Mary Rose (Sun Valley Ski Education Foundation)
Coach / Service: Andrew Morehouse (Bridger Ski Foundation)

Good luck to these athletes! #goUSA #goNNF

Photos: Reese Brown, SIA Nordic

 

Our Mission:

The NNF's mission is to support athletic excellence in developing nordic athletes in the United States.

 

Testimonials

“Incredible what NNF has done for U.S. skiing and all your excitement for the sport!”

- Sadie Bjornsen
 

© 2020 National Nordic Foundation. All rights reserved.

143 Lexington Pkwy N St. Paul, MN 55104
Tax ID: 41-1819288